Egyesület

Óvodai nevelés a művészetek eszközeivel

 
   "ÓVODAI NEVELÉS A MŰVÉSZETEK ESZKÖZEIVEL"
 

 Óvodapedagógusok Országos Szakmai Egyesülete az Óvodások Neveléséért

web: http://ovodak.org.hu

Bemutatkozik a Festetics Karolina Óvoda

 

A gyermek természeténél fogva jó, csak az intézmények teszik rosszá! Nos meghívjuk Önöket egy látogatásra, amelynek a végén talán Ön is másképpen vélekedik Rousseau ismert mondásáról.

Kérjük, hogy ezt az ismertetõt elolvasva, keressen bennünket telefonon, majd idõpontot egyeztet személyesen is látogassanak el hozzánk a kaposvári Festetics Karolina Óvodába, amely egyúttal Somogy megye mûvészeti bázisóvodája.

Most pedig ismerjenek meg bennünket néhány képben és bemutatkozó sorban.
Óvodánk a Kaposvár kertvárosában a Szántód (Budapest) felé vezetõ fõút mentén, ám mégis egy zöld birodalomban található meg. A 128 éves gyönyörû klasszicista épülete büszkén mutatja magát és köszönti az itt elhaladókat. Csodálatos öreg fenyõi, füves gyepje, az udvaron található fajátékai és az ausztriai Safari-parkból idecsempészett akadálypályái, kapaszkodói jól illeszkednek a halakat is bújtató kismedencéjéhez, udvari akváriumához és a közlekedésre nevelõ tanpályájához. Óvodánk patinás múltja kötelezi a mai utódokat a minõségre mind a nevelésben, mind az óvoda jó hírének tovább gyarapításában.

Történetünk a régmúltban gyökerezik. A kisdedóvót 1875-ben alapította a nemes és haladó gondolkodású Festetics Dénesné, született Zichy Karolina grófnõ. A katolikus neveltetésû, de mûvészetszeretõ, nyelveket beszélõ, világot látott grófasszony, egy apácarend, az Isteni Szeretet Leányai rend ide hozatalával kezdte meg a környékbeli gyermekek neveltetését elõsegítõ karitatív munkáját. Nagy hibát követnénk el ha a szellemi örököseiként ne az õ általa kijelölt úton járnánk. Máig sugárzik és nekünk is erõt ad egykori tudása, nagylelkûsége, humánuma, nemes gondolkodása, amelyet az apácákkal együtt valósított meg az óvodában, ahol is elsõsorban a jó modorra, a mindennapok praktikus feladataira koncentráltak, a haza, a család, a kereszténység és nemzeti szellem gondolatait szem elõtt tartva.
Ezek azok az elhalványulhatatlan alapértékek, amelyeket a helyi nevelési programunkban a legújabb nevelési irányokkal és a szülõi ház nevelésével és elvárásaival egybevetve megvalósítunk. Büszkék vagyunk arra, hogy az elõdeink által megkezdett munkát mi folytathatjuk, s az alapító grófnõ ideájába, az Isteni Szeretet Leányainak keresztényi üdvösségébe, az apácazárda erkölcsi töviskoszorújába selymet fonhattunk: a hagyományokat, a múlt szeretetét, a gyermekek tiszteletét, a legemberibb nevelõ tartalmat, a játékot és legutóbb egy új szép szalagot, a mûvészeti nevelést.

Az udvaron álló százéves fenyõk nemcsak a múltról mesélnek. A települési demográfia szerencsés változása indította el az óvoda legújabb-kori fejlõdését is. A legszembetûnõbb változást az 1992-es év hozta, mikor átadásra került két csoportszoba öltözõ és mosdóhelyiségekkel együtt, majd ezután egy hetven négyzetméteres tornatermet építettünk. Az udvaron ekkor találta meg a helyét a mini úszómedence, a búbos kemence, amelyben rendszeresen kenyeret sütünk és a gyermeki kalandvágy központja a favár komplexum.

A folyamatos fejlõdésnek köszönhetõen hat csoporttal mûködünk és 150 kisgyermeket nevelünk. Somogyban egyedülállóan felvállaltuk az évrõl-évre növekvõ tendenciát mutató táplálékallergiás gyermekek étkeztetésének problémáját is.

Nevelõmunkánkban kezdettõl fogva jelentõs szerepet játszottak a helyi hagyományok, a népszokások. Már 1987-tõl kezdve folyamatosan kutattuk óvodánk és településünk Toponár múltját, ezeknek tárgyi emlékeibõl többször kiállítást rendeztünk.

Intézményünk tudatosan vállalta, hogy nevelési programjába beilleszti múltja pedagógiai értékeit, illetve az ehhez kapcsolódó mûvészeti eszközöket, így programunkban meghatározó lett a néphagyomány és a keresztény és mûvészeti nevelés. A pedagógiai programunkat „ Az óvodai nevelés országos alapprogramjával” összhangban készítettük el 1998-ban, és Nagy Jenõné : „ Óvodai nevelés a mûvészet eszközeivel” címû alternatív programjának adaptációja alapján módosítottuk 2002-ben, a helyi sajátosságainkra és értékeinkre építve.

Hisszük és valljuk, hogy ami igazán fontos emberi érték a múltban, az érték a jelenben és marad a jövõben is, bármennyit változik körülöttünk a világ. Nevelési programunkat azoknak a szülõknek ajánljuk, akik szeretnék hogy gyermekeik érzelmi biztonságban, nyugodt és barátságos légkörben nevelõdjenek és fogékonyak legyenek minden feladatra kihívásra, amit a jelen kor velük szemben megfogalmaz. A mi feladatunk az, hogy közös útjukon kövessük és vezessük a ránk bízott gyermekeket, s hozzásegítsük õket a ahhoz, hogy megtalálják örömüket a játék és a mûvészet által. A különbözõ mûvészeti ágak és a néphagyományok felelevenítése által a gyermekek tudása, készsége, örömérzete bõvül, látásmódjuk kitágul, megismerik a szûkebb és tágabb környezetük értékeit, tárgyi emlékeit, a jeles napok szokásait, tartalmát, így a valóságot többrétûen tudják majd értékelni és megérteni.

Bázisóvodánk feladata tehát, hogy a programot adaptáló és felhasználó óvodákat összefogjuk Somogy megyében és szakmai, gyakorlati munkájukat segítsük, hogy minél teljesebben megvalósulhassanak e program értékei.

Hitvallásunkat is ezen elképzelések jegyében találtuk meg Anatole France gondolatában: „A múlt tisztelete az a vallás, mely az új nemzedék köteléke. Ne veszítsünk el semmit a múltból, mert csakis a múlttal alkothatjuk a jövendõt.”

Ha felkeltettük érdeklõdését, ha elmondaná véleményét vagy ötletét, elérhetõségeink a következõk:

Címünk: 7400, Kaposvár, Toponári út 49.
Telefonszámunk: 06-82-413-454
e-mail címünk:  Ezt a címet a spamrobotok ellen védjük. Engedélyezze a Javascript használatát, hogy megtekinthesse.