AZ ÚJ OKTATÁSPOLITIKA MEGISMERTETÉSE Nyomtatás E-mail

A MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIÁN 2010. május 20-án ismerhettük meg az új kormányunk oktatási irányvonalát. Elsőként Pálinkás József, az akadémia elnöke köszöntötte a jelenlévőket. Hangsúlyozta, hogy sok elemzés született az oktatásról, de ezek lobby jellegűek voltak, és nem vitték előre az oktatás ügyét. Sólyom László köztársasági elnök elismerve szólt a Bölcsek Tanácsának elemzőmunkájáról, mert nagy társadalmi konszenzusra épült. Elnök úr elmondta, hogy új emberképet kell alkotnunk, hogy boldog gyermekeket tudjunk nevelni. Csermely Péter, a bölcsek tanácsának tagja, részletesen bemutatta az oktatás jelenlegi hibáit: nincs oktatási stratégia, tisztázatlan az irányítás és finanszírozás, kudarc- és hátránycentrikus a pedagógiánk. Újjá kell építeni az oktatást, és kérnünk kell Orbán Viktort, hogy stratégiai elemei közé vegye be az oktatás területét. Réthelyi Miklós miniszter hangsúlyozta a viselkedéskultúra javítását, a természettudományos műveltség megerősítését, a szociális érzékenységet, a művészeti nevelés fontosságát. Péczeli Gábor, a ME rektora a felsőoktatás hibáit mutatta be. Csapó Benő professzor hangsúlyozta, hogy a lemaradás már iskolába lépés előtt elkezdődik. Ott hiányzik a támogatás! Hoffmann Rózsa államtitkár jelölt kifejtette, hogy az oktatás erősségeire támaszkodnak. Bevezetik a pályára alkalmasság vizsgálatát a pedagógusképzésben. Első törvényük arról szól, hogy megvédik a pedagógust, a pedagógus tekintélyét erősíteni fogják. Nem toldozzák a törvényeket, hanem újat alkotnak.